Kto choć raz odwiedził naszą Farmę i miał okazję spoglądać ciepłą, letnią nocą w niebo, nie mógł przeoczyć niecodziennego widoku miliona skrzących się gwiazd i planet. Leżąc na kocu można prawdziwie poczuć się częścią nieskończoności, a z małą pomocą wyobraźni polecieć w przestrzeń gwiezdnych przygód, gonitw za meteorami czy satelitami, których na kalinowym niebie nie brakuje.

Już w nadchodzącym sezonie letnim mamy dla uczestników obozów wielką niespodziankę! Przy pomocy profesjonalnych teleskopów zbliżymy się do skrzących się „kropeczek”.

Przyjrzymy się bliżej następującym gwiazdozbiorom: Lutnia, Herkules, Wielka Niedźwiedzica, Pegaz, Andromeda, Warkocz Bereniki oraz Kasjopeja. W gwiazdozbiorze Lutnia skierujemy teleskop na gwiazdę Wega, która jest 5-tą najjaśniejszą gwiazdą na nocnym niebie a następnie odszukamy Mgławicę Kocie Oko. Kolejnym gwiazdozbiorem, który weźmiemy w obroty będzie Herkules – antyczny heros w swoim układzie na niebie ma dwie piękne kuliste gromady gwiazd. Pierwszą jest M13 zwana również Gromadą Herkulesa, największa i najjaśniejsza gromada kulista północnej półkuli nieba, która zawiera od kilkuset tysięcy do miliona gwiazd. Drugą gromadą jest M92, która również należy do jednych z jaśniejszych gromad kulistych na nocnym niebie. W przypadku tej gromady mówimy o ok. 300 tysiącach gwiazd.

Kolejnym naszym przystankiem będą gwiazdozbiory Pegaz i Andromeda, które są ze sobą połączone. Tutaj zaczniemy z wysokiego „C” czyli spojrzymy na największą, widoczną także gołym okiem galaktykę Andromedy. To najbliższa nam galaktyka, z którą jesteśmy na kursie kolizyjnym ponieważ znajduje się tylko 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi.

A gdy trafimy na noc oświetloną naszym wspaniałym satelitą postaramy się poznać, a może nawet policzyć jego kratery i morza.

Oczywiście podczas tych nocnych „podróży w czasie” nie zabraknie licznych ciekawostek, dzięki którym nauczymy się określać odległości i czas dzielący nas od tych obiektów. Będziemy pracować w małych grupach, dlatego każdy będzie miał możliwość stać się prawdziwym astronomem.

 

Symulacja zderzenia galaktyki Andromeda z naszą galaktyką Drogą Mleczną:

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina