Ceramika… to niezwykła przygoda

Zaczyna się od wyciszenia, uspokojenia głowy, dłoni i myśli.

Potem pozwalamy sobie na poddanie się glinie lub walczymy z nią o nasze wyobrażone formy.

To zmaganie się pozwala nabrać dystansu do rzeczywistości, daje poczucie, że wszystko jest możliwe, pozwala uwierzyć, że wszystko możemy budować, zmieniać, poznawać i odkrywać…

 

Glina prowadzi nas przez świat żywiołów😊

 Wyczuwalna w niej obecność wody powoduje, że miękka masa poddaje się, daje formować i zmieniać kształt… ta woda w żarze pieca umyka bezpowrotnie, glina twardnieje, staje się  trwała… zaczyna być użytkowa.

Zapraszamy do lepienia😊

 Lubimy pomagać Wam, podpowiadać i inspirować.

Chcemy uczyć nowych technik, odkrywać je razem z Wami i dla Was.

 

Nasza pracownia to nowe miejsce, w którym grupa znajomych, klasa czy oddział przedszkolny może poznać warsztat pracy ceramika i rzeźbiarza, może usiąść na naszym miejscu i spróbować odkryć to wspaniałe tworzywo, jakim jest glina…

 

Po co te zajęcia?

Zajęcia ceramiczne to dla dziecięcych dłoni ważna część rozwoju motoryki małej, koordynacji między okiem a dłonią, obserwacji a także umiejętność słuchania instrukcji, bo materiał ten jest wymagający.

Dodatkową cechą zajęć jest nauka cierpliwości i oczekiwania na efekt co idzie w zgodzie z zasadami wytwarzania ceramiki. Tu nic nie dzieje się od razu, to wspaniała szansa na bycie tu i teraz z materiałem zajmującym dłonie, oczy i myśli. To jest twórczość, dzięki której współczesne dziecko nie tylko zostanie z gotowym produktem w dłoniach ale oderwie się od utartych ścieżek.  To wspaniała podróż w świat swojej wyobraźni, szansa na poznanie fizyki, mechaniki a czasem nawet chemii, dbamy o to by dzieci mimochodem uczyły się również niezednych w procesie wytwarzania ceramiki działań matematycznych.

Program zajęć:

– opowiadamy o ceramice dawniej i dziś, sposobach lepienia, wykorzystywanych narzędziach, sposobach wypalania i malowania.

– pokazujemy prace wykonane różnymi technikami, na różnych etapach produkcji.

– dzieci lepią prace na zadany temat (tematy uzgadniamy wspólnie z nauczycielem. Praca może dotyczyć zbliżających się świąt, pory roku, lektury, itp.) lub dają upust swojej wyobraźni,

– dzieci malują prace

– prace schną, są wypalane w pierwszym wypale bisquitowym (temp. 940C), następnie szkliwione i wypalane ze szkliwem w temp. 1040 C.

 

W zależności od pogody prace są skończone po ok. 9 dniach  i wracają do autorów 🙂

 

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina