Nasza codzienność staje się coraz bardziej wirtualna, wiele czynności związanych z nauką, rekreacją i zabawą przeniosło się do internetu. Z jednej strony tak tłumaczymy sobie nowoczesność, która chcąc nie chcąc potrzebna jest każdemu i nie „idąc z duchem czasów” stoimy w miejscu. W tym pędzie zmian często zapominamy o istocie jaką jest prawidłowy rozwój człowieka, przede wszystkim dziecka. Prawidłowy rozwój to nic innego jak obcowanie z rzeczywistością wielowymiarową, poznawaną wszystkimi zmysłami jakimi człowiek został obdarowany.
Jednym z takich zmysłów jest dotyk a do jego rozwoju służą między innymi prace plastyczne i majsterkowanie. To do tego drugiego chcemy Was dzisiaj zaprosić.

Co nam daje majsterkowanie?

Przede wszystkim rozwija umiejętności motoryczne, koncentrację i uczy cierpliwości. Do tego kształtuje wyobraźnię, uczy planowania i dbałości o bezpieczeństwo. Naukowcy dowiedli też, że majsterkowanie ma ogromny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Umiejętność samodzielnej budowy daje wielu satysfakcji umacniając pewność siebie. Dzisiaj w każdym sklepie zabawkowym można znaleźć produkty od wiaderek, foremek i łopatek po rozbudowane, plastikowe pracownie małego stolarza.

Czemu więc nie zacząć z prawdziwą wiertarką?

Oczywiście w zależności od predyspozycji i zainteresowań dziecka można rozpocząć prace prawdziwymi narzędziami już od najmłodszych, przedszkolnych lat pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna. Oczywiście nie musimy zaczynać prac na wielkiej pile tarczowej i betoniarce 😉 , możemy rozpocząć od sklejania małych deseczek i kartoników, szlifowania papierem ściernym i malowania. Zanim zbudujemy z dzieckiem zestaw mebli kuchennych można na początek nauczyć się wiercenia otworów w desce za pomocą wolnoobrotowej wkrętarki, czy przecięcia małej listewki ręczną piłką do drewna. Kolejnym elementem pracy może być skręcanie elementów ze sobą za pomocą wkrętów, możemy razem z dzieckiem przeprowadzić renowację starych mebli czy zbudować karmnik dla ptaków.

Obozy letnie oraz wycieczki szkolnezielone szkoły – w naszej Farmie Kalina to także możliwość sprawdzenia się w roli majstra. Mamy w pełni wyposażone stanowiska pracy, dostosowane do każdego wieku i możliwości dziecka. Z dbałości o bezpieczeństwo małych majstrów niektóre elementy przygotowuje instruktor wcześniej lub samodzielnie na oczach dzieci. Te otrzymują zestaw bezpiecznych narzędzi, którymi pod czujnym okiem instruktorów tworzą własne konstrukcje. Wśród nich są m.in.: karmniki dla ptaków, małe stoliki i taborety z zamykanymi skrytkami, niepowtarzalne podstawki na kredki i ołówki, drewniane świeczniki, wieszaki na ubrania czy ramki do zdjęć. Niektóre prace dzieci mogą zabrać ze sobą do domów i cieszyć się z ich wykonania i używania każdego dnia. Dla najbardziej wykwalifikowanych „majstrów” stawiamy wyższą poprzeczkę zlecając im wykonanie drewnianych lampek stołowych LED, które będą ocieplały pokoje w nowym budynku naszego ośrodka.

 

Zapraszamy na #latonafarmie

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina