Okoliczne lasy są rajem dla grzybiarzy, wędkarzy i ludzi ceniących wypoczynek na łonie przyrody. Znajdujemy się na obszarze Pojezierza Dobiegniewskiego i Równiny Drawskiej. Na obszarze gminy jest 38 jezior; w pobliżu naszej farmy 15. Niewątpliwym atutem naszej farmy jest jej położenie na obszarze objętym programem Natura 2000.

To istny raj dla miłośników przyrody! Jednymi z najciekawszych ostoi są leżące nieopodal Lasy Bierzwnickie oraz Puszcza Drawska z kompleksem buczyn i lasów dębowych z jeziorami ramieniowymi i dystroficznymi, korytami bystro płynących rzek, torfowiskami, źródliskami i mechowiskami. Większość obszaru gminy to tereny leśne; użytki rolne stanowią 35,6% ogólnej powierzchni, natomiast lasy i grunty leśne 51,8%, a wody zajmują 4,8%. Na terenie gminy znajduje się fragment Drawieńskiego Parku Narodowego i rezerwaty przyrody:

  • Łasko – porośnięty 150-letnim lasem bukowo-sosnowym, z kolonią czapli siwej;
  • Wyspa na Jeziorze Bierzwnik – na jej obszarze znajdują się piękne okazy lip o obwodzie pnia 3–5 m, sosny (2,8 m) i buku, przy jej brzegu występuje rzadko spotykana kłoć wiechowata;
  • Źródlisko skrzypowe – występują tu okazy skrzypu olbrzymiego sięgającego nawet 1,5–2 metrów wysokości. To właśnie tutaj, w strefie jezior w otoczeniu czystego powietrza, strefy ciszy i bogatej flory i fauny spędzisz wraz z rodziną czas na łonie przyrody. Czysta woda jezior ucieszy nie tylko turystów, ale również wędkarzy, którzy mogą tu złowić dorodne okazy różnorodnych gatunków ryb.
  • Jezioro Wielkie Wyrwy – o powierzchni 211 ha położone w Puszczy Drawskiej – leży zaledwie kilkaset metrów od naszego ośrodka. Jest odpowiednim miejscem dla matek z małymi dziećmi ponieważ ma kilkudziesięciometrową płyciznę, w której mogą brodzić maluchy.
  • Jezioro Bierzwnik o powierzchni 202 ha, położone w bezpośrednim sąsiedztwie ze wsią Ostromęcko, 15 km od Łaska – wyróżnia przejrzysta tafla wody, która jest tak czysta, iż zapaleni przyrodnicy będą mogli obserwować raki na jego dnie.
  • Jezioro Niestobno – przez mieszkańców nazywane także Smolary – o powierzchni 86 ha, położone 7 km od ośrodka, znajduje się w lesie, wśród ściany drzew. Jest atrakcyjne dla turystów chcących upiec na ognisku kiełbaski na znajdującej się nieopodal polanie.
  • Jezioro Piaseczno, tzw. Piaski o powierzchni 72 ha – leży 3 km od farmy „Kalina”.

Jezioro Piaseczno (gm. Bierzwnik, woj. zachodniopomorskie)

Na terenie gminy znajduje się wiele pomników przyrody: buki, lipy drobnolistne, świerk pospolity, modrzew europejski i klony, a najciekawsze z nich to: najgrubszy w Polce jałowiec, a także 600-letni dąb o imponującym obwodzie sięgającym prawie 8,5 m. Spośród okazów fauny należy wymienić wiele gatunków ptaków. Szczególnie ciekawe – nie tylko dla ornitologów, ale i dla turystów – są ptaki drapieżne: orzeł bielik, rybołów, orlik krzykliwy; a także bocian czarny. Ponadto występuje tu stanowisko bobrów.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek i jazdę na rowerze z pewnością zainteresują cię malownicze krajobrazy, rezerwaty przyrody i zabytki, które będziesz mógł zobaczyć wybierając się, którymś ze szlaków turystycznych. Przez teren gminy Bierzwnik przebiega szlak oznaczony niebieskim kolorem na trasie Rębusz – Ostromęcko – Kolsk – Ogardzki Młyn. Znajduje się tu również leśna ścieżka edukacji ekologicznej, która przebiega od Ostromęcka, wzdłuż północnego brzegu jeziora Bierzwnik do leśniczówki Wielkie Buki. Na rowerowej wyprawie można odpocząć nad jeziorem Bierzwnik i skorzystać z ławek i stołów, przy których można się posilić. Są też stojaki na rowery, toalety a także platforma widokowa. Z platformy można podziwiać okolicę i obserwować ptactwo wodne.

Nieopodal ośrodka przebiega ścieżka rekreacyjna wokół jeziora Wygon, wytyczona i oznakowana przez samych mieszkańców wsi Łasko i Wygon. Aby na nią trafić należy skierować się przy krzyżówce we wsi Wygon w stronę Brzezin i po przebyciu 3 km dotrzeć do parkingu, który jest początkiem ścieżki. Tam znajdziemy tablicę informacyjną dot. ścieżki, a po samej ścieżce prowadzić nas będą charakterystyczne oznakowania.

Dla zwolenników turystyki rowerowej jest przeznaczona ścieżka wokół jeziora Bierzwnik, która rozpoczyna się w Kołecku i prowadzi do jeziora Górzno i jeziora Stoińskie. Niedawno udostępniony został nowy szlak wokół jeziora Bierzwnik w Ostromęcku, jest on bardzo nowoczesny a specjalne oznakowanie na pewno nie pozwoli się nikomu zgubić.

Oprócz piękna przyrody na uwagę zasługują również liczne zabytki rozmieszczone w okolicy. Dla osób zainteresowanych historią i architekturą jest przeznaczona ścieżka na terenie wzgórza klasztornego w Bierzwniku, stanowiąca I. etap Szlaku Cysterskiego: Chorin – Kołbacz – Marianowo – Recz – Pełczyce – Krzęcin – Bierzwnik. Najbardziej imponujący jest pocysterski klasztor ulokowany w Bierzwniku, którego początki sięgają końca XIII wieku. Założony został w 1294 roku i jest cennym zabytkiem wczesnego gotyku ceglanego. Z pierwotnego kompleksu klasztornego do dziś przetrwały: wschodnia część kościoła, wschodnie i południowe skrzydło klasztorne, fragment południowej elewacji kościoła oraz browar klasztorny. W sezonie przy kościele i w jego wnętrzu można oglądać wystawę przedmiotów wydobytych z ziemi a także zrobić fotografie i przyjrzeć się jak wygląda warsztat pracy archeologów.

Na uwagę zasługują także XIX-wieczne kościoły w Klasztornem, Breniu, Zieleniewie, Górznie, Kolsku a także młyn w Górznie, parki dworskie w Bierzwniku i Zieleniewie oraz dwory w Zieleniewie i Kolsku.

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina