Narty, snowboard – jak się przygotować do szusowania na górskich stokach?

     Jazdę na nartach czy snowboardzie (śniegowej desce) wybiera coraz więcej Polaków nie tylko zimą i bez względu na wiek. Jednak najmłodsi, uczniowie szkół podstawowych czy liceów mają krótki czas ferii, który mogą przeznaczyć na tą wspaniałą, aktywną zabawę.
To dla nich nasza Farma Kalina organizuje profesjonalnie przygotowane obozy narciarskie i snowboardowe zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Austrii czy we Włoszech.

Do kogo kierujemy narciarskie i snowboardowe obozy zimowe?

Zimowe obozy skierowane są zarówno do osób potrafiących jeździć na wspomnianym sprzęcie jak i dla początkujących, i rozpoczynających przygodę z tym sportem. Nasi wyspecjalizowani instruktorzy podchodzą do każdego śnieżnego adepta indywidualnie, starając się nauczyć go jak najwięcej i jak najlepiej. Pamiętajmy jednak, że czas ferii jest krótkim czasem, niemożliwym aby osiągnąć duże sukcesy już za pierwszym razem. Dla tego sugerujemy aby w miarę możliwości przygotować się do sezonu narciarskiego możliwie szybko.
Warto już na dwa miesiące przed wyjazdem zadbać nie tylko o sprzęt ale także o kondycje fizyczną i od tej drugiej rozpoczniemy nasz mały poradnik.

KONDYCJA FIZYCZNA

Brak kondycji fizycznej nie tylko nie przyniesie przyjemności ale może grozić przeróżnymi kontuzjami. Jeżeli chcecie aby obóz narciarski czy obóz snowboardowy był udany warto zadbać o sprawność fizyczną już wcześniej. Oczywiście, nasi instruktorzy dbają o prawidłowe ćwiczenia przygotowujące Was do zjazdów na stoku. Jednak w kilka dni nie zrobią tego co możecie zrobić sami w domu, ogrodzie czy parku.

Ćwiczenia, które będziecie wykonywać przede wszystkim:

 • wzmocnią konkretne partie mięśni
 • ułatwią rozciąganie
 • zapewnią utrzymanie równowagi

Ci którzy już jeździli na nartach i snowboardzie powinni dodatkowo przypomnieć sobie poznane techniki jazdy i… tak to nie jest śmieszne… techniki upadania. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń, które możecie wykonać sami są:

 • przysiady
 • przysiady na jednej nodze
 • tzw. brzuszki
 • wymachy ramion
 • wykroki
 • podskoki
 • przeskoki nad przeszkodą
  i wiele innych, równie prostych ćwiczeń

Dla czego tak ważne są ćwiczenia?

Oczywiście jazda na rowerze, pływanie i bieganie to podstawa by zachować ogólną kondycję w nienagannym stanie a ta jest podstawą na naszych obozach narciarsko – snowboardowych tym bardziej, że ten sport angażuje mięśnie całego ciała. Nie mniej jednak to dolne kończyny narażone są na największy wysiłek i niekiedy potężne przeciążenia. Np. dla narciarstwa zjazdowego charakterystyczną jest tzw. jazda cięta na krawędziach z dużymi prędkościami, wówczas największe obciążenie powstaje w końcowej fazie skrętu gdzie kolana zmuszane są do ruchów, jakich nie wykonują na co dzień. Dla tego oprócz ćwiczeń dla nóg należy zadbać o odpowiedni dla nich sprzęt w tym buty, o których powiemy w kolejnym temacie poradnika.
Brzmi strasznie! Nie, nie bójcie się!

Czy potrzebuję trenera?

Są tacy, którzy bez przygotowania i bez trenera – dam sobie radę sam – a później wybierają gorącą herbatę w schronisku z unieruchomioną nogą. Trenerzy Kaliny nie dopuszczają do takich sytuacji, podzielą grupę na przygotowanych mniej lub bardziej i odpowiednio zajmą się każdym z Was. Opisane ćwiczenia mają Wam ułatwić start, by przygoda na zimowym obozie była niezapomniana i mega przyjemna.
Tak więc zapraszamy do ćwiczeń! Pamiętajcie aby rozpocząć ćwiczenia od krótkich czasów, dostosowanych do aktualnego stanu własnej kondycji i stopniowo je wydłużając.
Poniżej prezentujemy przykładowy, prosty trening, który ułatwi Wam tworzenie kolejnych, własnych zestawów ćwiczeń.

WYBÓR SPRZĘTU

I tego nie możecie pominąć, bagatelizować i zaniedbać. Także w przypadku narciarstwa czy snowboardu powiedzenie od stóp do głów nie jest bez znaczenia. Odpowiednio oddychające i ciepłe skarpety są tak samo ważne jak dobór właściwego kasku. I wcale nie o kolor tu chodzi 😉 Do tego spodnie, kurtka, rękawice i google. Na odpowiednią do narciarstwa odzież nie musicie wydawać kilu tysięcy bo już za kilkaset złotych można zaopatrzyć się w niezły zestaw.

Oczywiście mowa tu była o ubiorze. Są jeszcze różnego rodzaju kremy zabezpieczające naszą skórę przed mrozem czy słońcem, które wbrew pozorom, w górach może nieźle spalić no i oczywiście sprzęt bez którego nie byłoby narciarstwa i snowboardu tj. buty i deski. I tymi ostatnimi zajmiemy się w tym poradniku.

BUTY

Nawet jeśli będziemy je wypożyczali na stoku, co jest popularnym rozwiązaniem to i tak warto udać się do najbliższego sklepu ze sprzętem sportowym i znaleźć pasujący dla siebie rozmiar, przymierzyć, pochodzić po sklepie. Dla początkującego narciarza i snowboardzisty oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem są miękkie buty ale pamiętać należy by wiązać najmocniej jak się da. Na początku zawsze odczuwalny jest dyskomfort, jednak nie możecie odczuwać bólu czy uwierania. Dokładne przymierzenie i dobranie rozmiaru ułatwi i przyspieszy nam wybór w wypożyczalni. Jeśli jednak decydujecie się na zakup własnych butów, warto wybrać się do innych sklepów i przymierzyć modele innych marek.

DESKI

Wypożyczalnie, które proponujemy na naszych obozach zimowych mają sprzęt wysokiej klasy i odpowiednio przygotowany. Jeśli natomiast zabieramy własne narty czy deskę snowboardową należy pamiętać przede wszystkim o ich właściwym nasmarowaniu, naostrzeniu krawędzi, wyważeniu i ustawieniu wiązań. Deska, nawet nieużywana wymaga przeglądu i konserwacji a po aktywnym sezonie dodatkowego sprawdzenia i naprawy wszelkich uszkodzeń. Praktycznie większość prac konserwacyjnych możemy wykonać sami ale warto oddać je w ręce serwisów specjalizujących się w tym temacie. Wydane kilka złotych na taki przegląd jest niczym w porównaniu z nieprzyjemnościami wynikającymi z utrudnieniami podczas jazdy na niegotowym sprzęcie. Pamiętajcie także, że deska nie rośnie razem z nami toteż dobieramy narty do swojego wzrostu i umiejętności. Stare wygi wiedzą już jak dobrać sprzęt, dla początkujących sugeruje się dobieranie nart krótszych o ok. 10 do 20 cm od ich wzrostu.

Hmmm, wydaje się dużo. Niestety o nartach i snowboardzie moglibyśmy opowiadać całymi godzinami i zrobimy to ale na naszych obozach zimowych. To co opisaliśmy nie jest konkretną lekcją, to tylko poradnik, który ma Was zachęcić do zgłębiania tej wiedzy, do poszukiwania, do działania i wreszcie do wspólnej zabawy i przygody z Farmą Kalina.

Do zobaczenia na stoku!

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina