Kalinowe Wędkowanie

Drawieński Park Narodowy, Iński Park Krajobrazowy i Drawski Park Krajobrazowy tworzą trójkąt swego rodzaju „małych Mazur” województwa zachodniopomorskiego.
Nasz ośrodek usytuowany przy granicy Drawieńskiego Parku Narodowego stanowi doskonałą bazę wypadową dla wędkarzy przyjeżdżających z całej Polski i Europy.

Farma Kalina z lotu ptaka

Doskonałym rozwiązaniem są wędkarskie urlopy rodzinne. W naszej Farmie można nie tylko dobrze zjeść ale także miło i aktywnie spędzić czas ze znajomymi i dziećmi. Pensjonat położony jest nad samym jeziorem Okrągłe. Jest to małe jeziorko, które jest raczej miejscem treningów wędkarskich dla najmłodszych ale to też dobre miejsce by spędzić dobry czas z własnym dzieckiem.

Wedkowanie z synemRowery wodne z dziecmi

Oczywiście łatwy, bliski i nieograniczony dostęp do wielu jezior i rzek jest gwarantem udanych połowów zarówno sportowych jak i rekreacyjnych. Duży i ogrodzony teren naszej Farmy umożliwia zaparkowanie auta z łodzią, z którą można dojechać do większości akwenów.

Wedkarstwo z lodzi

Okolice Łaska i naszego ośrodka obfitują w łowiska należące do Polskiego Związku Wędkarskiego okręgu Gorzowskiego. Jezior i rzek jest tak wiele, że nie sposób ich opisać szczegółowo w tym artykule, dla tego przedstawimy Wam kilka, wybranych łowisk zaczynając od najbliżej nas położonych jezior.

1. Rokitno zwane także Rakowe, Rakieta, Rokiet.

Jest to jezioro o powierzchni niespełna 32 ha i średniej głębokości 7 metrów. W najgłębszym miejscu jezioro sięga 15 m a linia brzegowa ma ponad 5 km. Dojazd do wody utrudnia las otaczający jezioro ale jest to atutem, zapewniającym wędkarzom spokój i ciszę. Najprościej dostać się do jeziora leśną drogą prowadzącą od pobliskiej wsi Zatom. Jezioro może nie jest „sklepem rybnym” ale na jedynym podwodnym wzniesieniu można trafić na całkiem niezłe brania. Dno w przeważającej części jest muliste. Przy brzegu sporo powalonych drzew stanowi schronienie dla drapieżników, przede wszystkim okonia. Czasami przeszkadzać może trzcina, której jest sporo na brzegu tego jeziora. Nad jeziorem są dwa pola biwakowe należące do różnych leśnictw. Na nich można zaparkować auto i zwodować łódź, z której polecamy łapanie ponieważ jak wspomnieliśmy brzeg jest dosyć gęsto porośnięty, uniemożliwiając dojście natomiast plaże przy polach biwakowych w okresie letnim oblegane.

Wedkowanie z lodki

2. Jezioro Piaseczno

Drugie jezioro położone w bliskim sąsiedztwie Farmy Kalina jest większe i ma powierzchnię prawie 44 ha.
Woda o bardzo dużej przezroczystości zachęca do kąpieli i odpoczynku ale jest też świetnym miejscem do wędkowania. Dno jeziora na wpół muliste na wpół piaszczyste z licznie występującą moczarką kanadyjską tworzą swego rodzaju półki i łączki wodne, które sprzyjają drapieżnikom a tych jest tutaj dużo. To jezioro jest idealnym miejscem dla spinningisty ale także dla wędkarza zasiadającego się na płoć, leszcza czy lina.

OkonCzysta woda

 

Jezioro leży w przepięknej i malowniczej Równinie Drawskiej. Dla wędkarzy jest kilka zadbanych kładek oraz pomost przy polu biwakowym, z którego można zwodować łódź lub ponton.

3. Jezioro Czarne

Jezioro położone w pobliżu wsi Zdanowo nazywane jest także jeziorem Zdanów. Zbiornik od strony północnej otacza gęsty las i położone jest około 3 km od Drawna. Aby dojechać do niego należy wypatrzyć znak „punkt czerpania wody”. Jeziorko jest małe, ma około 8 ha. Niestety miejscowi rolnicy przegrodzili ciek łączący jezioro z jeziorem Kraśnik przez co zbiornik w roku na rok wysycha. Kiedyś jezioro Czarne liczyło sobie prawie 20 ha powierzchni.
Nie mniej jednak warto jeszcze wybrać się nad te jezior, w którym można spotkać lina, karasia czy tołpygę, która osiąga tutaj spore rozmiary. Można tutaj spotkać drapieżnika takiego jak okoń czy szczupak. Dla wędkarzy dostępnych jest kilka stanowisk po stronie północnej oraz dzika plaża, z której wystartować można środkiem pływającym.

Dzika przyroda

4. Parkowa Drawa (rzeka)

To łowisko rzeki Drawy leży w obrębie Drawieńskiego Parku Narodowego już nieco dalej od naszej bazy. Wędkowanie tutaj jest dozwolone a zarządza nim dyrekcja DPN z siedzibą w Drawnie dla tego należy pamiętać, że obowiązują tutaj inne przepisy oraz dodatkowe opłaty. Polecanym odcinkiem rzeki jest część od jeziora Dubie – Adamowo aż do zapory w Kamiennej. Na dnie rzeki można spotkać duże kamienie i wiele powalonych drzew. Od miejscowości Barnimie dno rzeki jest kamieniste. Na większości odcinkach otula nas malowniczy las. Miejscami rzeka przypomina górki, duży potok. Łowić możemy zarówno z brzegu jak i w woderach także na tradycyjną muchę.

Rzeka Drawa

Spotkać tutaj możemy oczywiście ryby łososiowate a także lubiące prądy wodne takie jak brzany, klenie, lipienie. Spotkać możemy też szczupaka, węgorza, jazia, leszcza, płoć i wiele innych. Pstrąga potokowego i tęczowego a czasami łososia można spotkać na odcinku od miejscowości Barnimie do Starego Osieczna i dalej.

5. Jezioro Dominikowo Duże

Trzcina wodna

Trzcina wodna i czysta woda

To duże jezioro o powierzchni ponad 70 ha. Dojazd z miejscowości o tej samej nazwie – Dominikowo. Oprócz dużej plaży brzegi są stosunkowo strome. Jezioro jest polodowcowe dla tego woda w nim jest wyjątkowo przezroczysta. Małymi rzekami łączy się z innymi jeziorami i rzeką Drawa. Ryby dorastają w tym akwenie do dużych rozmiarów i sprzyja zarówno połowom spinningowym jak i tradycyjnym spławikowym.
Mimo, że proponowane jezioro położone jest najdalej ze wspomnianych od naszej bazy to polecamy jego odwiedziny najlepiej na wyprawie całodziennej.

Mamy nadzieję, że przedstawione zbiorniki zainteresują Państwa i zachęcą do przyjazdu do naszego ośrodka. Po dniu pełnym wrażeń wędkarskich gwarantujemy świetny wypoczynek, także aktywny na parku linowym, boiskach do piłki nożnej czy siatkówki plażowej. W okresach wczesno-wiosennych czy jesiennych można ogrzać się w naszej jadalni lub przy ognisku na ogrodzonym terenie przylegającym do jeziora Okrągłe.

Pamiętajcie, że połowy na łowiskach PZW wymaga stosownych dokumentów i zezwoleń. Nie trzeba jednak jeździć i szukać biur, można wszystko załatwić za pośrednictwem internetu klikając TUTAJ

Jeżeli chcecie przyjechać do nas dużą grupą np. na rodzinną majówkę czy długi weekend, podczas którego w planach macie wędkowanie bez dzieci nasza kadra zaopiekuje się nimi. Zorganizujemy gry i zabawy zarówno na powietrzu jak i w wyznaczonych do tego pomieszczeniach.
Co proponujemy?
Sprawdźcie klikając TUTAJ

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina