1. Bliżej Natury

Szukając najlepszego miejsca na urlop dla całej rodziny ważne jest, aby móc odpocząć od codziennych zmartwień, zrelaksować się na łonie natury i zarazem spędzić ten czas aktywnie. Wspaniałą propozycją jest nasza Farma Kalina położona w otulinie Drawieńskiego Parku Narodowego, który rozciąga się wzdłuż rzeki Drawy oraz jej dopływów.

Park obejmuje fragmenty rynien polodowcowych wypełnionych torfowiskami i jeziorami. Turyści, którzy chcieliby zapomnieć o hałaśliwej cywilizacji znajdą tutaj szlaki piesze, rowerowe i konne oraz możliwość podziwiania przyrody podczas spływu kajakowego na rzece Drawie lub jej dopływach.

Dodatkowo na naszych gości czeka szeroki wybór rozrywek na miejscu. Profesjonalny park linowy, paintball laserowy, boiska do piłki nożnej, siatkówki i kometki, pomost żeglarski oraz wiele innych atrakcji, o których mogą państwo przeczytać TUTAJ
W tym artykule chcielibyśmy przedstawić dwie propozycje spędzenia urlopu na naszej Farmie Kalina.

Plan jednodniowego odpoczynku:

Po porannym przyjeździe do Farmy, możecie wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową nad bardzo urokliwe i przejrzyste jezioro Piaseczno, wynoszące 57,91 ha.

Podziwiając tam otaczającą przyrodę warto zwrócić uwagę na faunę, m.in. bielika, kormorana, nurogęsi, gągoła, czy ślady żerowania bobra, choć samo zwierzę niestety ciężko dostrzec tak samo, jak pospolite i herbowe zwierzę parku – wydrę.

Po powrocie do Farmy, ok. godziny 14 czekać na Was będzie pyszny, domowy obiad, następnie zapraszamy na naszego parku linowego, lubianego nie tylko przez dzieci i młodzież, ale również dorosłych. Dzięki trzem trasom trudności każdy znajdzie tu nie lada wyzwanie 😉 Zapewniamy świetną zabawę oraz sporą dawkę adrenaliny, a wszystko pod czujnym okiem instruktora.

W dowolnym czasie możecie korzystać z boisk do piłki nożnej, siatkówki czy badmintona. Na miejscu znajduje się również mały akwen z pomostem i dostępnymi rowerami wodnymi oraz kajakami.

Późnym popołudniem proponujemy ognisko z kiełbaskami i wieczorne pożegnanie.

Plan na weekend:

PIĄTEK

Zapraszamy Państwa do naszego ośrodka sportowo-wypoczynkowego już w piątek po południu. Po zakwaterowaniu przygotowaliśmy dla Was kilka atrakcji, m.in. zabawę integracyjną w sali gier, wspinaczkę i drużynową grę w piłkę nożną. Dla bardziej zmęczonych podróżą nie zabraknie pachnącej trawy, by położyć się na niej na kocu i odpocząć.

Wieczorem możecie skorzystać z wyznaczonego miejsca do biesiad przy ognisku, piec kiełbaski i ziemniaki oraz ogrzewać twarz spoglądając na beztroskie płomienie.

SOBOTA

W sobotę tuż po śniadaniu zaplanowaliśmy dla Was spływ kajakowy wybraną rzeką Drawieńskiego Parku Narodowego.

Rzeki te na wielu odcinkach mają górski charakter. Meandrujące, z szybkim nurtem i powalonymi drzewami są wyzwaniem nawet dla doświadczonych kajakarzy. Chwila nieuwagi i można znaleźć się w wodzie, jednak amatorzy dają sobie tutaj radę. Rodzaj rzeki oraz stopień trudności spływu dostosujemy do umiejętności, wieku i Waszych oczekiwań.

Podczas spływu warto zatrzymać się choćby na chwilę w spokojnych zatoczkach, by móc zaobserwować piękno i dzikość otaczającej nas natury. Rzeka płynie dolinami wcinającymi się w strome brzegi, korytem ukształtowanym przez lądolód. W skarpach tych mieszkają szczególnie piękne i warte zaobserwowania ptaki – zimorodki.

Natomiast na jednym z urwisk nad Drawą można spotkać liczną populacje storczyka – kruszczyka rdzawoczerwonego.

Po powrocie ok. godziny 14 – 15 zaserwujemy Wam pyszny, domowy obiad, a po nim zaprosimy do zabaw i gier na naszej Farmie. Fantastycznie sprawdzi się tutaj nasz park linowy z 3 różnymi trasami o różnym stopniu trudności oraz gra zespołowa Laser Tag zwana także jako paintball laserowy o którym więcej TUTAJ.

Dla rodziców chcących odpocząć i spędzić nieco czasu sam na sam na romantycznym spacerze po okolicy proponujemy opiekę nad dziećmi, sprawowaną przez doświadczonych animatorów, którzy zapewnią im niesamowitą zabawę. Tradycyjnie wieczorem zachęcamy do wspólnego ogniska, a dla chętnych nawet do noclegu „pod chmurką” w cieple ogniskowych płomieni.

NIEDZIELA

Niedziela to dzień większego leniuchowania i spania do późnego śniadania, po którym zapraszamy na grę w siatkówkę a dla szukających większego spokoju do wędkowania lub zajęć z ceramiki dedykowanych miłośnikom rękodzieła.

Po popołudniowym obiedzie i wykwaterowaniu z Farmy Kalina, proponujemy pojechać nad Jezioro Czarne, które słynie z niezwykłej przezroczystości i stanowi unikat w skali Polski. Idąc wzdłuż brzegu jeziora można zaobserwować ciekawe miejsce zwane ponorem. Jest to otwór w ziemi lub podziemny korytarz – w tym miejscu wody strumieni czy rzek wpływają pod powierzchnie terenu. Niedaleko znajduje się zabytkowa wioska z XVI w. o nazwie Ostrowite, która jest przykładem osadnictwa w Puszczy Drawskiej, a tuż obok na wyspie jeziora Ostrowickiego żyje spektakularna kolonia kormoranów. 2 km dalej spotykamy Starą Węgornię – ruiny młyna wodnego. Można tu obejrzeć ślady po dawnych urządzeniach rybackich- węgorniach, służących, jak sama nazwa na to wskazuje, do połowu węgorzy.

Okolice Łaska i naszego ośrodka obfitują w obiekty historyczne, na które warto poświęcić osobną podróż, i o których napiszemy w kolejnym artykule.

Na 11 tys. hektarów Drawieńskiego Parku Narodowego znajduje się prawdziwe bogactwo unikatowych walorów przyrodniczych i kulturowych. Choć Drawa i jej otoczenie ciągle się zmienia, dzikość natury, która została w nienaruszonym stanie zapiera dech w piersiach.

Drawieński Park Narodowy dzięki wyjątkowemu połączeniu relaksu ze sportem i rekreacją Farmy Kalina to gwarancja wspaniałego i niezapomnianego wypoczynku.

Polecamy zajrzeć na stronę Drawieńskiego Parku Narodowego.

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina