Biżuteria z miedzi. Genialne 2w1 wchodzi na stałe do programu kalinowych warsztatów
rękodzieła

Czy wiecie, że od tysięcy lat traktowano biżuterię z miedzi jako tę, która posiada cudowne właściwości? O jej pozytywnym wpływie na nasze zdrowie wiedzieli już mieszkańcy starożytnego Rzymu, Grecji, Egiptu czy Indii. Za jej pomocą leczyli rany. Egipcjanie stosowali maści z dodatkiem miedzi. W staroegipskim tekście medycznym jest zapis o zastosowaniu miedzi do odkażania ran klatki piersiowej oraz wody pitnej. Pod koniec IX wieku coraz częściej używano różnorodnych preparatów z dodatkiem miedzi do leczenia wielu chorób i dolegliwości.

Miedź to niezła czarodziejka. A dlaczego? Zobaczcie sami. Lista jej niewątpliwych zalet jest naprawdę imponująca. Wspomaga oczyszczanie organizmu, pozytywnie wpływa na stan naszej skóry, posiada właściwości antybakteryjne, dezynfekuje rany, zabija bakterie i inne drobnoustroje, które przyczyniają się do infekcji, działa przeciwgrzybicznie- dlatego często wykonuje się z niej biżuterię przeznaczoną na stopy.

Biżuteria z miedzi pozwala puścić wodze fantazji, łamie schematy i nie zna granic twórczych.
Ma w sobie to coś. Miedź to metal, który jest bardzo plastyczny. Dzięki temu nie stawia nam żadnych ograniczeń pod względem formy i kształtu, co więcej, lubi nietuzinkowe zestawienia i eksperymenty. Dzięki temu każda ozdoba z miedzi jest jedyna w swoim rodzaju. Jedną z technik wykonywania biżuterii miedzianej jest wire wrapping- dosłowne tłumaczenie: owijanie drutem. Należy okręcić cienki drut wokół grubego i w ten sposób uzyskać tzw. plecionkę. Do tego wplatamy koraliki, kamienie półszlachetne lub szlachetne i piękne oryginalne ozdoby gotowe.

O narzędziach potrzebnych do wykonania biżuterii oraz różnych technikach opowiemy Wam na podczas warsztatów. Wiedza teoretyczna natychmiast przejdzie
w praktykę.

A na koniec kilka miedzianych ciekawostek.

Przeciwdrobnoustrojowe działanie miedzi wykorzystuje się w placówkach medycznych, szczególnie w szpitalach, gdzie zakażenia szpitalne są częste a miedziane powierzchnie działają silnie bakteriobójczo. Dlatego klamki do drzwi oraz wyposażenie medyczne wykonane z miedzi oraz jej stopów to strzał w 10 !
Miedź nie traci swoich właściwości nawet pomimo wielokrotnego przetwarzania. Jest odporna na korozję, wytrzymała, ciągliwa, skutecznie przewodzi prąd i ciepło, łatwo tworzy stopy. Podczas pandemii SARS-COV-2 zbadano czas, przez jaki wirus COVID -19 może się utrzymywać na powierzchniach. Okazało się, że na miedzi obecny jest tylko przez 4 godziny, a na plastiku i stali utrzymuje się nawet do nawet do 3 dni!

ZIELONE SZKOŁY w Farma Kalina